Depilacja
Depilacja laserowa nadmiernego owłosienia (inaczej epilacja) to nic innego, jak trwałe pozbycie się włosków wraz z mieszkiem ze wszystkich części ciała. Ich usuwanie, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się za pomocą lasera. W odczuciu niektórych osób zabieg może być bolesny lub całkowicie bezbolesny, w zależności od wrażliwości skóry jak i innych cech indywidualnych.
Zasada działania:
Promieniowanie lasera pochłaniane jest przez ziarna melaniny (barwnik w cebulce włosa), powodując koagulację i odparowanie tkanki na skutek zamiany energii świetlnej na cieplną – prowadzi to do zniszczenia mieszka włosowego (fototermoliza).
Energia niesiona przez światło laserowe uszkadza nie tylko samą melaninę w cebulce włosa, ale przenosi się także na komórki rozrodcze włosa uszkadzając je na trwałe. Podczas zabiegu stosowane są dodatkowo żele chłodzące lub chłodzące końcówki aparatu by zmniejszyć ryzyko uszkodzenia termicznego naskórka. Niestety włosy nie rosną równocześnie. Światło lasera działa tylko na te, które znajdują się w aktywnej fazie wzrostu. Dlatego wykonanie jednej sesji zapewnia usunięcie najwyżej 30% całego owłosienia. Nie u wszystkich depilacja laserowa jest tak samo skuteczna. Z zabiegu powinny zrezygnować osoby których włosy, są jasne i cienkie, gdyż nie pochłaniają odpowiedniej ilości światła imitowanej przez laser. W związku z tym brak właściwej temperatury sprawia, że skuteczność lasera jest bardzo ograniczona. Epilacja nie będzie również skuteczna u osób o ciemnej karnacji, ponieważ wysokie stężenie melaniny w skórze pełni funkcję ochronną i osłabia działanie lasera.
Przygotowanie do zabiegu:
Przed zabiegiem skóra powinna być ogolona, wypoczęta i nieopalona.
Postępowanie po zabiegu:
Przez 4 tygodnie po zabiegu nie wolno korzystać z solarium ani opalać się na słońcu. Zaleca się nawilżanie skóry przy użyciu kremów nawilżających, najlepiej z wysokim filtrem. Nie należy stosować kosmetyków na bazie alkoholu i peelingów.